top of page

Nyomonkövetés: Fiatalok támogatása az egyetemi életben 1. Az akadémiai stressz személyre szabott kezelése

Writer: Bakk L. ZalánBakk L. Zalán

Updated: 1 day ago


Képzeld el, hogy épp most vagy azon a ponton, amikor a gyereked éppen belép az egyetem világába. Te, mint szülő, tele vagy kérdésekkel és aggodalmakkal, hogy vajon hogyan boldogul majd ebben az új, ismeretlen környezetben. Tudd, hogy nem vagy egyedül! Az ilyen helyzetekben gyakran a legfőbb kérdés az, hogyan támogathatod őt a legjobban, miközben a saját aggályaidat is kezelned kell.

"Az egyetemi és főiskolai hallgatók körében tapasztalt stressz és túlterheltség súlyos problémát jelent, ami rossz döntésekre vezethető vissza és gyakran a tanulmányok abbahagyásához vezet."

(forrás: munkaügyi szemle 2022. január)

Az egyetem első évében először a lemorzsolódás megelőzése és az akadémiai stressz kezelése az, amire összpontosítani kell. A tapasztalatok szerint a legnagyobb kihívás, amit az egyetem első éve jelenthet, az nem is a tananyag vagy a követelmények mennyisége, hanem az az elképesztő stressz, ami mindenhol ott van – az órákon, a vizsgák előtt, és még otthon is. A statisztikák is azt mutatják, hogy ez az akadémiai stressz az egyik fő oka annak, hogy sok fiatal végül nem tudja befejezni a tanulmányait.

De akkor mit lehet tenni? Hogyan támogathatod a gyerekedet, hogy ne csak fizikailag, hanem mentálisan is erősebb legyen ebben az időszakban?


Az első év kulcsa: a stressz kezelésének megtanulása

A válasz egyszerű, mégis mélyreható: a legfontosabb cél az első évben a lemorzsolódás elkerülése. Itt nemcsak a tanulás hatékonysága a kulcs, hanem az is, hogyan tudjuk segíteni a fiatalokat abban, hogy ne égjenek ki, hogy ne szenvedjenek depressziótól, és hogy megtalálják a megfelelő egyensúlyt a pihenés és a tanulás között.

De ne aggódj, van remény! Ezt el lehet kerülni. A siker kulcsa a személyre szabott segítség és a támogatás. És itt jövök a képbe én.


Hogyan segíthetek neki a mentori tanácsaimmal?

A felsőoktatás nem csupán tantárgyakból áll. Sokkal inkább a visszajelzések, a személyes hatékonyság és a stresszkezelési technikák mentén haladhat előre a siker. Az egyetemi élet sokszor olyan, mint egy labirintus: ha nem tudod, merre tartasz, könnyen eltévedhetsz.

Sokszor a legnagyobb segítség nem is a konkrét tantárgyi tudás, hanem az, hogy hogyan szervezzük meg a mindennapokat, hogyan osszuk be az időt, hogyan alkalmazkodjunk az új kihívásokhoz. Az én mentorálásom segít az olyan alapvető kérdések megválaszolásában, mint például:

  • Hogyan kezeljük a szorgalmi, vizsga- és pihenő időszakokat?

  • Hogyan építsük fel a hatékony tanulási rendszert?

  • Hogyan tartsuk kézben az időbeosztást, hogy mindent elvégezhessünk anélkül, hogy kiégés fenyegetne?

  • Hogyan segíthetünk a gyerekeknek a személyes ügyek kezelésében, legyen szó hivatalos ügyintézésről vagy akár munkavállalásról?

Mindezek a kérdések mind mindennapi kihívások, amelyeket nem kell egyedül megoldani.


Miért válasszd a mentori segítséget?

A válasz egyszerű: mert az én személyre szabott mentorálásom olyan konkrét, gyakorlati megoldásokat kínál, amelyek a gyereked igényeihez és helyzetéhez igazodnak. Minden fiatal egyedi, és mindenki másképp reagál a stresszre, a szorongásra vagy a kihívásokra. Egy mentor nemcsak tanácsot ad, hanem segít a gyakorlatban is megoldani a felmerülő problémákat.

Ne hagyd, hogy a gyereked egyedül küzdjön meg ezekkel a kihívásokkal. Én itt vagyok, hogy támogassam őt az egyetem első évének minden lépésénél, hogy biztosítva legyen a sikeres és kiegyensúlyozott jövő.


Összefoglalva

Ne hagyd, hogy a félelmek és aggodalmak átvegyék az irányítást. Az egyetem nehéz, de nem legyőzhetetlen. A siker kulcsa a megfelelő támogatásban, a stressz kezelésében és a hatékony időgazdálkodásban rejlik. Engedd meg, hogy segítsek a gyerekednek ebben a fontos időszakban. Kérj mentori segítséget gyermeked számára, és légy biztos benne, hogy a legjobb kezekben van.


Iratkozz fel, hogy értesülhess a legfrissebb tartalmaimról!

bottom of page