top of page

"Nem tudod, mit akarsz? Vagy csak nem gondoltad végig?"


Van egy makacs tévhit, ami úgy terjed, mint a nátha egy zsúfolt buszon: hogy pályaválasztási tanácsadásra csak az jár, aki totál elveszett, fogalma sincs, mit akar, és képtelen önálló döntéseket hozni. Nos, engedd meg, hogy ezt most porig romboljam.

A valóság az, hogy nem a bizonytalan ember megy tanácsadásra, hanem az, aki felelősségteljes. Aki tudja, hogy ez nem egy "majd lesz valahogy" típusú döntés. Aki tisztában van vele, hogy a pályaválasztás nem horoszkóp-alapú intuíciós játék, hanem egy komoly, stratégiai lépés – és ha elszúrod, nem pár ezer forintod, hanem éveid, energiád, lelkesedésed úszik el.

De hát mit várjunk egy olyan kultúrától, ahol a “majd az élet úgyis eldönti helyettem” hozzáállás még mindig trendi? Ahol a fatalizmus nem hiba, hanem erény. Ahol szinte szégyen tervezni, átgondolni, és ne adj’ Isten, segítséget kérni egy ilyen horderejű döntés előtt.


Nézzük meg, hogyan működik egy átlagos döntés. Mondjuk veszel egy mosógépet. Mit csinálsz? Összehasonlítod az árakat, nézed az energiacímkét, zajszintet, garanciát, vásárlói véleményeket. Vagyis simán rápakolsz 6-8 szempontot, hogy nehogy mellényúlj.

És akkor a jövődről – a karrieredről, a mindennapi életedről, a lelkedről – döntesz úgy, hogy “jó lesz az, amit anyu mondott” vagy “úgyis mindegy, végül mindenki utálja a munkáját”?

Pedig nem, nem mindegy. Egy jó pályaválasztásnál minimum 20-25 szempontot érdemes figyelembe venni. Képességek, érdeklődési kör, értékrend, munkaerőpiaci trendek, munkahelyi környezet, fejlődési lehetőségek, életmód-illeszkedés… és ez még csak a jéghegy csúcsa.


És tudod mi a legmegdöbbentőbb? Az, hogy amikor valaki végre megtalálja a neki való munkát – azt a fajta tevékenységet, amit nemhogy nem utál, hanem szinte szívvel-lélekkel csinál –, akkor döbben rá, hogy mennyire jó érzés ez. Mennyire más úgy dolgozni, hogy nem csak a fizetésedet várod hó végén, hanem a napjaid is rendben vannak.

Szóval legközelebb, amikor hallod azt a mondatot, hogy “az csak a gyengéknek való”, gondolj inkább arra: a nem gondolkodás a gyengeség. A “majd lesz valahogy” az, ami igazán kockázatos.


Pályát választani nem sorsszerűség. Ez nem egy véletlenszerű kockadobás, hanem tudatos döntés – vagy legalábbis annak kellene lennie. És ha ehhez tanácsadás kell, akkor az nem gyengeség, hanem intelligencia.

Készen állsz te felelősséget vállalni az életedért? Segítek alaposan átgondolni, hogy ki vagy és hol a helyed.

Kövess be minket, hogy rendszeresen tudjunk értesíteni a friss tartalmakról:

Pályaválasztás előtt állsz? Facebook oldal.

bottom of page